Kable oraz przewody elektryczne

Jednym z takich elementów instalacji elektrycznej, z jakimi ma się do czynienia na co dzień, są kable elektryczne. Widać je właściwie wszędzie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W umysłach większokablowi (zobacz obciążalność przewodów)osób kable i przewody elektryczne to to samo. W rzeczywistości są to różne elementy, mianowicie przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel natomiast składa się z systemu określonych przewodów razem z warstwą izolacyjną. Rodzaj użytego kabla lub przewodu zależy na pewno od wykorzystania, a czyli od urządzenia, w którym jest wykorzystany. Kable elektryczne różnią się zatem grubością, długością,jak również kształtem wtyczek. Inaczej wygląda kabel zasilający do laptopa, a inaczej przewód od żelazka. Ten ostatni zresztą jest bardzo specyficzny, posiada bowiem charakterystyczny typ izolacji. Ta specjalna otulina wykonana z włókna bawełnianego zapewnia bezpieczeństwo w czasie używania urządzenia. Przy wykorzystaniu „zwykłej” izolacji dotknięcie gorącej części żelazka mogłoby wywołać przepalenie, a co za tym idzie porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Napisał: Thermaflex
Źródło: Thermaflex

Rodzaje przewodów
W środku przewodów elektrycznych występują tak zwane żyły, czyli mniejsze przewody, zazwyczaj pod różnobarwną warstwą izolacyjną. Żyły te zwykle wykonane są z miedzi. Warstwa izolacyjna natomiast wykonywana jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne miewają również rozmaite kształty; występują miękabla (zobacz obciążalność prądowa przewodów)nnymi kable płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak na przykład poziom giętkości, a także maksymalna temperatura pracy. Są one określone po to, by wykorzystywanie przewodów odbywało się we właściwy i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowe
Przewody przyłączeniowe to wszystkie te przewody, które wyposażone są w element powszechnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna również może posiadać różnorodne formy zależnie od przyrządu. Przewody takie mają zwykle osłonę gumową, może być jednak także wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu istotne jest by pamiętać o sprawdzeniu jego długości tak, by spełniała wymagania.
Źródło: lapppoland.lappgroup.com
Napisał: PP2.0
19-10-22 14:09:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.