Jakiego rodzaju istnieją aplikacje prawnicze oraz czy są one obligatoryjne dla studentów prawa?

Każdego roku duża liczba absolwentów kierunków prawa jest postawiona przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru swojej ścieżki kariery. Studenci ci posiadają dużo możliwości - od zakończenia edukacji ze stopniem magistra zaczynając lub też kontynuowanie nauki na jednej z prawniczych aplikacji.


Dzisiaj do wyboru jest dziewięć aplikacji: przykładowo Aplikacja adwokacka zajmuje trzy lata, a aplikant musi odbyć ją pod kierunkiem patrona.


W czasie aplikowania należy się liczyć z koniecznością zdawania dużej ilości zaliczeń czy też kolokwiów, których cena może wynieść 5000 złotych. Innego rodzaju aplikacja to aplikacja sądowa, która trwa cztery lata oraz jest najdłuższą z aplikacji prawniczych. Jest ona rozłożona na dwa etapy. W pierwszej kolejności mają miejsce zajęcia i praktyki, po jakich aplikant musi przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego. Następnie z kolei odbywa się praktykę na etacie tzw. referendarza.


Wybór
Napisał: Isengardt
Źródło: http://www.flickr.com


aplikacja
Źródło: http://pixabay.com/


Jest poza tym m.in. aplikacja radcowska, która zajmuje trzy lata. Sposób jej uzyskiwania przebiega analogicznie jak na aplikacji adwokackiej - również dobierany jest patron oraz powinniśmy brać pod uwagę wydatek rzędu 5000 złotych. Funkcjonuje ponadto aplikacja notarialna, która zajmuje 3,5 roku. Aplikacja zaczyna się z rozpoczęciem roku kalendarzowego i posiada podobny styl jak aplikacja adwokacka oraz radcowska. Jest jeszcze aplikacja prokuratorska, która zajmuje 3,5 roku i kończy się egzaminem pisemnym i ustnym. Potem wykonuje się posadę na etacie o nazwie asesor.

To przykuwający wzrok tekst, ale oprócz tego sprawdź też inny zbliżony i równie nieszablonowy wpis - my zalecamy to omówienie.

Poza tym istnieją jeszcze aplikacje komornicze, kuratorskie i legislacyjne. Nie wszystkie aplikacje są równie często wybierane.


Sprawdź też

Niejeden komputer musi posiadać właściwe oprogramowanie oraz system antywirusowy

Twitter
Napisał: Descrier
Źródło: http://www.flickr.com
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w różnych instytucjach każdy laptop musi mieć jedynie oryginalne i legalnie nabyte programy. Nie ma innej opcji.


Dawniej wiele osób posiadało nielegalne systemy.


Do tych rzadziej wybieranych należy trwająca 365 dni aplikacja ogólna, zajmująca także jeden rok aplikacja kuratorska czy też zajmująca półtora roku aplikacja legislacyjna. Wielu studentów prawa namyśla się, w którym miejscu będzie im najkorzystniej się uczyć.
22-03-04 09:41:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.