Czym są i do czego służą tensometry? Czy warto korzystać z tego rodzaju urządzeń, w jakich sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, jakie nazywane są też jako tensometry, to najważniejszy element każdej wagi elektronicznej. To także niezbędne urządzenie do pomiaru sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w jakich zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu umieszczone są pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi można realizować pomiar mas, surowców lub dozowania.


Tensometr
Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki oraz wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem konstrukcyjnego elementu czujnika lub temperaturą pracy. W dzisiejszych czasach trzeba przyznać, że najbardziej powszechne zastosowanie mają tensometry oporowe, są więc najczęściej wykorzystywane przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych. Zasada funkcjonowania tensometru oporowego opiera się na właściwości fizycznej drutu metalowego, jaka odnosi się do zmiany jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy naklejany jest przy pomocy fachowego kleju na element odkształcający się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał tym samym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony.

Aby zdobyć nowe informacje na omawiane zagadnienie przenieś się tutaj (https://www.autopart.pl/busko), a na pewno nie poczujesz się zawiedziony Upewnij się, że tak jest!

Technologia przyklejania, używane materiały to znacząca wiedza firm, jakie gwarantują czujniki siły, bo od tego zależą dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu i ułożenia elementu oporowego rozróżnia się tensometry wężykowe, tensometry kratowe oraz tensometry oporowe foliowe. Te pierwsze to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Następny rodzaj - szereg drucików które są ułożone równolegle oraz złączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej wykonanej z cienkiej metalowej folii, która jest sklejona z podkładką nośną.

Te wpisy z witryny (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-152-Ladowanie-Kamer-GoPro-Podczas-Nagrywania/217), które zobaczysz po kliknięciu na ten odsyłacz bez dwóch zdań będą pomocne - są one godne uwagi i są w stanie Cię mile zaskoczyć.

W takiej sytuacji zawsze powinniśmy dobierać właściwe urządzenie, jakie będzie pasowało do naszej działalności. Solidne urządzenie to faktycznie Midas NFX (dowiedz się więcej oo midas NFS), wybierając je mamy gwarancje, iż wypełnia swoje zadania w sposób idealny. To zapewni sukces, będzie gwarancją, że zaplanowane działanie z pewnością się uda. By tak było powinniśmy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.
21-08-13 08:38:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.