Nasze urządzenia chronione są przez maleńkie komponenty, o których istnieniu nieraz nie mamy bladego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to bardzo drobne komponenty, których najważniejszym przeznaczeniem jest ochrona urządzeń przed wzrostem napięcia. Są one instalowane w różnych przedmiotach, z którymi mamy styczność każdego dnia.


sprzęt - migawka
Napisał: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Prawdopodobnie lwia część z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, mimo, że spełniają tak istotną funkcję. Najpopularniejszym urządzeniem, w którym instaluje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te drobne podzespoły cechują się tym, iż ich wartość rezystancji zmniejsza się wraz ze zwiększaniem się napięcia. Są one więc normalnymi bezpiecznikami. (Sprawdź dalej) Jeśli napięcie przepływające przez warystory jest zbyt wielkie, przejmują one impuls elektryczny, co sprawia, że nasze urządzenie pewnie wyłączy się. Jest to znakomita ochrona (zobacz też: firmy ochroniarskie wrocław) przed przepięciami, które w innym przypadku mogłyby zagrozić naszemu urządzeniu. Jeśli planujemy zakupić warystory to nie będzie z tym jakiegokolwiek kłopotu – wystarczy zaglądnąć do Internetu, otworzyć wyszukiwarkę i wpisać interesujące nas hasło, a otrzymamy dużo rezultatów, które mogą nas zainteresować. W Necie działa wiele sklepów sprzedających warystory.

sprzęt - zbliżenie
Napisał: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com
Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi urządzeniami, w których montuje się te drobne moduły. Używa się ich także do ochrony linii telefonicznych i w liniach z wysokim napięciem. W tym pierwszym wypadku ich rolą jest ochrona aparatów telefonicznych, modemów i różnych urządzeń przyłączonych do linii telefonicznej. Ponadto warystory odgrywają również rolę odgromników i używane są jako specjalne zabezpieczenie transformatorów. Teraz produkowane są najczęściej ze sprasowanych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w pastylkę. Podobnym komponentem jest termistor, jednak w jego przypadku opór w bardzo znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Używa się ich nader często w akumulatorach telefonów, aby je zabezpieczyć na przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.


Używamy codziennie tak dużo urządzeń, iż mało kto jest świadomy tego, jak złożone potrafią one być. Jeżeli zatem nasze urządzenie, np. odbiornik telewizyjny, nagle się wyłączy, to możemy mniemać, że zadziałał warystor, który ochronił je przed poważniejszymi konsekwencjami.
23-02-14 07:38:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.